Zákony se u nás mění častěji než roční období, co je nového v sociálním systému dávek a za jakých podmínek máte na tyto příspěvky nárok?
První nejvíce využívané jsou dávky hmotné nouze ( tedy příspěvek na živobytí a bydlení), které vám náleží pokud jste nezaměstnaní a vaše příjmy nedosahují životního minima. Podmínkou pro poskytnutí toho to příspěvku je být v evidenci Úřádu práce, nevlastnit žádný majetek, který by mohl být zpeněžený. Stejné nároky jsou kladeny i při příspěvku na bydlení. Každý měsíc se také musíte v daném termínu dostavit na Úřad práce- sociální odbor, kde pravidelně dokládáte podklady k tomu, že jste zaplatili elektřinu, vodu, topení a nájemné. Dávky se přiznávají opakovaně každý měsíc, kdy sociální pracovník přehodnocuje vaši aktuální situaci a posuzuje nárok na splnění dávek, pokud se u vás nic za daný měsíc nezměnilo dávka vám je přiznána a vyplacena.
otevřená peněženka
Mimořádná okamžitá pomoc
Posledním příspěvkem, který spadá do dávek hmotné nouze je mimořádná okamžitá pomoc v nouzi. Jedná se o jednorázový příspěvek, který se poskytuje na vybavení domácnosti, náklady na vzdělání, mimořádná událost jako je například ztráta bydlení vlivem požáru. Při splnění podmínek je dávka vyplácená v hotovosti nebo převodem na bankovní účet. Výše jednotlivých dávek se liší tím o jakou se jedná situaci při, které žádáte o tento příspěvek.
stařenka ve vlaku
Pokud přijdete o bydlení jedná se o částku až 51 000 Kč, na vybavení domácnosti dávka můžete dosáhnout až na 34 000 Kč, totéž platí i při nákladech na vzdělání. O tuto dávku se žádá také na úřadu práce, kde vám dají příslušný formulář, který vyplníte a na jeho základě začne posuzování vašeho případu, ke každé situaci přistupují úředníci individuálně. Celkově jsou dávky hmotné nouze dobré pouze v případech kdy příjdete o práci, bydlení a podobně, avšak není dobré se na ně vždy spoléhat a raději si najít práci.