Anna Karenina je ústřední postavou stejnojmenného románu od Lva Nikolajeviče Tolstého, který byl na pokračování vydán v letech 1873 až 1877. Snad každý z nás si pamatuje na tragický a beznadějný osud Anny Kareniny, jejího muže a milence. Děj vás přenese do dob carského Ruska, kdy vrcholila průmyslová revoluce a železniční průmysl. Anna Karenina je aristokratka, která dá před manželem přednost milenci, do kterého je beznadějně zamilovaná. Její jednání společnost samozřejmě odsoudí a dovede ji až k sebevraždě.

moskva kostel v zimě

V současné době se tato kniha opět dočká nového filmového zpracování. Již od minulého století je totiž velice oblíbená právě filmaři, kteří ji točí znovu a znovu. Poprvé byla natočena již v roce 1935 Americkým režisérem Clarencem Brownem. Tohle zpracování knihy je velice oblíbené až do dnešní doby. Dalšího zpracování se kniha dočkala v roce 1967 pod taktovkou Alexandra Zarchy. Tato adaptace je hodnocena jako nejzdařilejší, skvěle zahraná role Anny Kareniny v podání Taťjany Samojlové spolu s dobře vykreslenými charakterovými rysy postav dodávají filmu tu správnou tragickou atmosféru. Anna Karenina byla samozřejmě zfilmovaná ještě mockrát a její námět neustále táhne. Poslední natočená varianta této skvělé knihy byla natočena v roce 2012 a v hlavní roli tehdy zazářila Keira Knigltley.
stanice metra st petersburg

Nová adaptace bude tentokrát televizní verzí a její scénář bude napsán Gwyneth Hughesovou (Remember Me) a natáčet se bude pod taktovkou BBC. Bude nestárnoucí Ruská klasika v novém zpracování úspěšná, stejně jako její starší sourozenci? Britští filmaři mají tentokrát opravdu těžkou práci, najde se totiž jen pár knih, které jsou zpracovávány tak často jako právě Anna Karenina. Nestárnoucí Ruská klasika, která si své čtenáře najde dodnes, je skvělou ukázkou, jak je tragický námět zakončený smrtí hlavní postavy poutavý.