Na rozdíl od těch dvou výše zmíněných, tedy hlemýždě a želvy, je člověk chudák. Ač jde o pána tvorstva, který by měl být coby vládce všeho kolem privilegován, rodí se tento zpravidla bez střechy nad hlavou.

Sice v tu chvíli mívá kde bydlet, ale jde o pobyt pod střechou jeho rodičů, u které není automaticky jisté, že zůstane jeho celoživotně; spíše je pravděpodobné, že odsud jednou vyletí kamsi do širého světa.
papírová eura

Ovšem když nadejde čas k tomu, aby opustil pomyslné rodné hnízdo, nejednou pořádně neví, kam se vrtnout. Protože nemovitosti se v našich končinách nerozdávají automaticky všem potřebným, člověk si musí nějakou takovou buď sám postavit, nebo vyhlédnout, pronajmout či koupit a zaplatit.

A to bývá ten největší kámen úrazu. Protože stejně jako se u nás nerozdávají nemovitosti na potkání, nerostou tu ani peníze na stromech. A už vůbec ne v takovém množství, aby si člověk počkal pod stromem na podzim a pak si nasbíral ty, co opadaly.

Na bydlení si je třeba sehnat peníze někde jinde. A je často dost obtížné se rozhodnout, kde.

Není-li člověk totiž v některém ohledu ideálním žadatelem, jen tak někdo mu nepůjčí, jen tak někdo nebude riskovat, že by se už také nemusel se svým nemalým jměním nikdy setkat. A tak třeba banka nahlédne do registru dlužníků, uváží, kolik je asi tak dotyčný žadatel schopen splácet ze svých příjmů, a jestli pojme nějaké pochybnosti, žádost o půjčku jednoduše zamítne. Je to snazší než se někdy v budoucnu tahat o peníze.
stovky eur

A člověku pak nejednou nezbývá, než se porozhlédnout někde jinde. Třeba u nějaké nebankovní společnosti, kde se může nabízet dejme tomu hypotéka bez registru. Což je vlastně taková .

Protože na rozdíl od bankovní půjčky nejsou zde na žadatele kladené nároky zase až tak velké a rovněž celý proces získávání takové půjčky je daleko jednodušší. Vše tu probíhá daleko rychleji a pohodlněji, podmínky jsou tu daleko jednodušší a přehlednější, požadavky jakbysmet. Moc se tu neřeší záznamy v registrech dlužníků, nízké příjmy žadatele nemusí být překážkou, člověk si dokonce může vybrat i z toho, jak dlouho a v jak velkých splátkách chce a může svůj dluh následně splácet. Plus si může půjčit přesně tolik, kolik je mu zapotřebí.

Jediné, co může takovou nebankovní hypotéku zhatit, je tak vlastně to, že je třeba dát coby záruku za tuto do zástavy nějakou svoji nemovitost. Kterou – jak zaznělo už v úvodu – ne každý má.

Protože člověk není hlemýžď ani želva.

Ale tím, že si vezme tuto hypotéku, dokazuje, že není ani osel.