Lidé, žijící v naší zemi za socialismu neměli sice k dispozici tolik technických vymožeností, ale žilo se jim výrazně klidněji. Tamní dobu dobře vystihovali někteří emigranti, co měli možnost porovnat život například ve Francii a v tamním Československu na základě vlastní zkušenosti. Tvrdili, že: „…vy máte sice Trabanty a poloprázdné regály obchodů, ale máte sociální jistoty, zatímco u nás (míněno ve francii) máme Fordy a obchody přeplněné zbožím, ale mnohem více se tu stresujeme kvůli zaměstnání, hypotékám a nájemnímu bydlení. Zdánlivě naivní větička jednoho z emigrantů je však vynikajícím podnětem k zamyšlení. K čemu je vám totiž pak spousta majetku, když vás stres obrazně řečeno dostane do rakve? A pokud se domníváte, že přeháníme, pak vězte, že právě stres je největší nepřítel lidstva již desítky, možná stovky let.

milenci u vody

Ve stresovém okamžiku nastává v těle zvláštní situace, která utlumí všechny životní funkce kromě práce srdce, mozku, jater a ledvin, a dodá nejvíce energie svalovině končetin k úprku nebo k boji. Při stresu je pozastaveno trávení potravy a detoxikace, a jestliže se stres přehoupne do chronické podoby, výrazně se zrychlí proces stárnutí a ta pomyslná rakev může přijít i v produktivním věku. Například mužům se po třicítce vytrácí erekce i libido, šednou a vypadávají vlasy, roste pivní břich a přibývá mnoho vrásek. Vystresovaný muž pak vypadá ve čtyřiceti na šedesát.

partneři v parku

Nechcete-li jít tímto scénářem i vy, postavte se aktivně stresu a začněte rychle jednat. Využijte velké pomoci adaptogenních bylinek, s nimiž se navozuje ztracená hormonální rovnováha a odvrací adrenální únava. Zapomeňte na Viagru bez předpisu, která neřeší příčinu potíží v sexuální oblasti, kam patří zejména stresové vlivy a také nevhodný jídelníček. S jídelníčkem vám naopak pomohou výživoví specialisté a prodejny zaměřené na zdravou výživu.