Vše začíná rozhodnutím, že byt či stěnu vytapetujeme. Pokračuje vhodným výběrem tapety, což už je první veliký problém. Vybrat z nepřeberného množství, různých vzorů, barev a odstínů, takový, který se do vašeho bytu a jeho vybavení bude hodit je docela oříšek. Pokud k této záležitosti navíc přistupujete odpovědně, nevyhnete se probírání nejen přímo nabízených výrobků, ale také katalogů a vzorníků.
zlatá tapeta
Když už máte vybráno, je před vámi další úkol. Musíte koupit takové množství tapety, které nejenže pokryje tapetovanou plochu, ale navíc i různé prostřihy, odpad a možná i zničené kusy. Je dobré proto počítat se ztrátou kolem 10 – 15 procent. Pokud budete tapetovat v místech, kde jsou prostřihy a tím i odpad ještě větší (například schodiště, podkrovní štítová stěna atd.) vezměte tapety ještě více. V obchodě se lze dohodnout, že nespotřebované, ale nerozbalené role vám vezmou zpět. A pokud ne, je vždy lepší, když vám role tapety zůstane, než kdybyste měli dílo přerušit a jít do obchodu dokupovat.
Než zahájíme samotné tapetování, musíme nějaký čas věnovat přípravám samotné práce. Za prvé si dáme dohromady všechny propriety, které jsou nezbytné. To znamená pracovní stůl. Co nejdelší, abychom měli kde nanášet na tapetu lepidlo. Dále budeme potřebovat kvalitní tapetářské lepidlo, metr, pravítko, ostrý nůž a nůžky. Při tapetování se rovněž neobejdeme bez širokého kartáče. Lze s úspěchem použít smeták, ze kterého odmontujeme násadu.
role tapet
Než začneme s tapetováním, připravíme si povrch tapetovaných stěn. Nejlépe je použít alespoň jeden penetrační nátěr, který zamezí nadměrnému vsáknutí lepidla do omítky. To by mělo za následek horší držení tapety.
Jednotlivé pásy tapety si přesně vyměříme. Na stěně pod stropem si pečlivě odměříme místo, kde začneme tapetu nalepovat. Uděláme si tenkou rysku tužkou.
Tapetu navlhčíme a naneseme na ni lepidlo. Až se lepidlo zčásti do tapety vsákne, můžeme pás přitlačit přesně podle našich značek či provázku. Tapetu rukou lehce přitlačíme ke stěně, aby se přichytila. Dále již pracujeme s kartáčem, kterým postupně vyháníme bubliny do stran.
Až máme pruh tapety vyrovnaný, připasujeme k němu druhý. Tak postupujeme přes celou stěnu.