Když se řekne merlík čilský, tak na to moc lidí reagovat nebude. Přijde jim to jako možná nějaká rostlina, z které se dají vařit léčivé lektvary. Nicméně, kdo je více znalý v nabídce zdravé výživy, tak bude o něco chytřejší a tak ihned bude vědět, že se jedná o superpotravinu, jejíž název je Quinoa. Proč je tolik opěvovaná a postavena do takové důležité role? Je to velmi jednoduché, tam ji totiž pasovala především její nutriční hodnota. Navíc zrna se konzumují také proto, že jsou nositelem sacharidů, ale především bílkovin. Dále obsahují vápník, hořčík, železo a další minerální látky. Také dostatečné množství vitamínů. Díky takovému složení komplexních látek je to skutečně výživová bomba.

quinoa

Skvělá příloha

Pokud bychom ji chtěli vyzkoušet, tak není nic jednoduššího, než ji například použít jako přílohu k masu nebo je skvělá k dobře připravené rybě. Někdo zase ji upřednostní jako hlavní pokrm, pokud z ní vytvoří kaši. Také ji lze přidat do různých zeleninových salátů, kde dělá skvělý doplněk. Především díky jejímu složení, tak velmi zdravý doplněk. Mnozí mohou namítnout, že je v obchodech sice dostupná quinoa cena ovšem příliš vysoká. Na druhou stranu je ale třeba zhodnotit, všechny klady, které obsahuje a jak moc je výživná a prospěšná pro náš organismus. To není hodnota financí, ale investice do kombinace kvalitního zdroje energie. A díky vysokému obsahu bílkovin do základních stavebních látek a nemluvě o tom, že pomáhá i v redukci hmotnosti.

quinoa salát

Barevná verze

V prodeji je několik verzí. Nejčastěji se setkáváme s klasicky bílou, ale také je v nabídce červená nebo černá. A někdy nás může překvapit balení kombinací všech barev. To je potom skvělá kombinace na talíři. Připravuje se velmi podobně jako rýže, kdy zhruba bude 1 díl quinoy na 3 díly vody. Vaří se asi tak 15 minut, až bude měkká. Vyplatí se držet pro začátek návodu na přípravu podle doporučeného postupu na obalu, poté se nic nezkazí.