Fakta a historie
·        Aplikace byla založena už v roce 2009Brianem Actonem a Janem Koumem
·        V roce 2014 byla koupena společností Facebook
·        Hodnota transakce byla původně stanovena na 19 miliard dolarů, díky růstu cen akcií Facebooku se ale nakonec zvýšila na 21,8 miliard dolarů
·        Po koupi zůstal aplikaci název a určitá nezávislost na Facebooku jako sociální síti
·        Každý den používá tuto aplikaci více než miliarda uživatelů
·        Uživatelé Messengeru a WhatsAppu denně pošlou více než pětkrát tolik zpráv (přes 100 miliard), než kolik je celosvětově posláno SMS
·        WhatsApp využije měsíčně o 200 miliónů aktivních uživatelů více než Messenger
 whatsapp ikony.jpg
Jan Koum odchází
V oficiálním prohlášení není o názorových sporech zni zmínka – jak bývá v lepší společnosti zvykem, mluví se o krásných letech spolupráce, vzrušujícím vývoji celé aplikace a touze posunout se dál (konkrétně k rozšiřování sbírky vzduchem chlazených Porsche a hraní frisbee).
Šéf Facebooku Zuckerbergna to zareagoval emotivním vyznáním – poděkoval za léta blízké spolupráce a získané zkušenosti s decentralizací síly a jejího navrácení do rukou lidí.
Zdálo by se, že jedno oko nezůstane suché a oba pánové ukončili své pracovní vztahy v nejlepší shodě, nicméně zprávy ze zasvěcených zdrojů hovoří přece jen trochu jinak.
Ochránci soukromí a jejich boj s větrnými mlýny
Oba zakladatelé aplikace patří mezi zatvrzelé „ochranáře“ soukromí a vždy se velmi razantně bránili tomu, aby došlo ke splynutí uživatelského účtu své aplikace a „mateřské“ sociální sítě. Šli dokonce tak daleko, že varovali před sdílením dat na Facebooku.
Od loňského roku však začala právě sociální síť tlačit na to, aby aplikace změnila své smluvní podmínky – jak jinak než způsobem, který by umožnil přístup k telefonním číslům uživatelů WhatsAppu a tím i sloučení obou účtů. Tak by bylo umožněno těžit data i tímto způsobem, s čímž Koum ani Acton nechtěli ze zásady svolit.
Údajně se objevily také snahy oslabit šifrování WhatsAppu, aby bylo možné monitorovat i soukromé zprávy uživatelů.
whatsapp a mobilní telefon.jpg
Brian Acton a jeho #DeleteFacebook
Právě Acton, který společnost opustil už v září, je autorem výzvy k hromadnému opouštění sítě Facebook, která svého času hýbala především sociální sítí Twitter. Jeho názor na tuto sociální síť je tedy více než jasný. Nabízí se proto úvaha, že oba pánové si nadále nepřejí být spojováni s počínáním Facebooku a přes všechna medová slova mají této sociální sítě plné zuby.
Na to, jak moc se jejich odchodem změní poměry v přístupu k datům u této oblíbené aplikace, si budeme muset počkat.