Stojatá voda se velice rychle zaplní nežádoucími organismy a je bezpodmínečně nutné vypomáhat si chemickými prostředky. Můžete namítat, že přece v přírodě se žádné chemikálie nepoužívají, a že se lidé koupou v přehradních nádržích, kde je voda relativně čistá, ale tam fungují jiné tzv. samočisticí mechanismy. Museli byste zkrátka osadit bazén vodním planktonem, rostlinami, zajistit pravidelné okysličování, přítok a odtok vody, a to by se bazén proměnil v přírodní rezervoár.
vodní zábava

S řasami je problém

Vodní řasy jsou neuvěřitelně odolný organismus. Stačí jim dostatek světla a kyslíku a množí se velice rychle. Potíž je v tom, že se časem stanou rezistentními vůči bazénové chemii na bázi chlorových tablet nebo solinizační jednotky, která chlorové ionty uvolňuje do vody elektrolýzou solného roztoku. Daří se jim zejména za teplého slunečného počasí a mohou proměnit bazén v nevábné místo, kam se vám nebude chtít vůbec vstoupit. S řasami bojují i akvaristé, ovšem na rozdíl od nich máme k dispozici vydatného pomocníka.

Speciální přípravek

Mějte na paměti, že musíte proti řasám bojovat včas, tedy formou prevence. Jakmile se jich vytvoří velké množství, nepomůže zpravidla ani chlor šok. Řasami se navíc živí bakterie a tím se voda mění v závadnou tekutinu.
osmička u bazénu
Přípravek na hubení řas se jmenuje algicid, lze jej dávkovat současně s bazénovou chemií, a to v koncentraci obvykle 100 ml na 10 kubíků vody v rámci prevence. Při znečištění se dávka musí navýšit. Vždy se řiďte návodem a doporučením výrobce a nikdy se nesnažte koncentrovaný přípravek míchat s jinými desinfekčními prostředky. Preventivní dávkování by se mělo opakovat v intervalu jednou za 10 dnů. Pokud se v průběhu výskytu řas začne tvořit mléčný zákal, použijte vločkovač pro důkladné odstranění jemných částic, které se lépe zachytí ve filtraci.