1.       Začněte vytvářet návyky co nejdříve
První stupeň základní školy je období, kdy je třeba, aby si dítě vybudovalo návyky, které jej budou provázet po celou dobu studií. Přece nechcete dítěti před maturitou každý den připomínat, aby si udělalo úkoly a připravilo si tašku do školy. Je dobré, aby po návratu dětí ze školy proběhl každý den následující rituál. S dítětem se přivítejte, pomazlete, zeptejte se ho, jak bylo ve škole, o čem se učili. Zakažte si, aby Vaše první věta po návratu ze školy se týkala známek. Pokud má dítě hlad, nasvačte se a poté se pusťte do domácích úkolů. V okamžiku, kdy mají povinnosti splněné a připravené věci na příští den, jděte s nimi ven. Pohyb na čerstvém vzduchu je pro ně tím nejlepším odreagováním.
nadávající rodiče
2.       Vytvořte dětem vhodné pracovní prostředí
Dítě školou povinné by mělo mít svůj pracovní kout s psacím stolem. Pokud dítě pracuje na domácích úkolech, neměla by u toho hrát televize a počítač také nechte vypnutý.

3.       Uchovejte nejlepší práce Vašeho dítěte
Pokud Vaše paní učitelka nearchivuje nejlepší práce dětí sama, pořiďte dětem vy pořadač s fóliemi, do kterých je budete zakládat dítěti vy. V dospělosti bude mít dítě hezkou vzpomínku na svá první školní leta. Navíc dítě se rádo pochlubí tím, co se mu povedlo, třeba babičkám.
matematický příklad
4.       Pomozte dítěti uspět
Samozřejmě nemáte za děti psát domácí úkoly ani testy, ale pokud víte, že Vaše dítě nějaké zkoušení čeká, vyhraďte si ve svém čase místo pro společnou přípravu. Pokud má dítě s pochopením či zapamatováním látky obtíže, snažte se zůstat klidní. Vysvětlete dítěti, že není důležitá známka, ale vědomí toho, že pro to aby byla co nejlepší, udělalo maximum.
dítě a učení
5.       Mluvte s dětmi nejen o známkách
Mluvte s dítětem, o tom co se ve škole děje. Nespokojte se pouze s informací, že dostalo dvojku z testu. Pouze pokud se budete o dítě opravdu zajímat, máte šanci zjistit, že má například problémy s nějakou látkou nebo že má konflikty s jedním ze spolužáků.